Çocuk Diş Hekimliği

Bebeklerin ilk dişi çıkar çıkmaz bir çocuk diş hekimine götürülmelidir. Ancak bebeklikten, çocukluğa, çocukluktan yetişkinliğe uzanan bu önemli aşamanın ilk basamağı, bebeklikten başlıyor. Süt dişlerinin çürük olması ya da çarpık olması, çocukların yetişkinlik döneminde birçok diş ve diş eti problemi yaşayabileceğini ya da ortodontik tedaviye ihtiyaç duyabileceği anlamına geliyor. Çürük süt dişlerinin tedavi edilmesi ile bu riskler ortadan kalkıyor.

Yalnız diş sorunları için değil, çocuğun diş hekimine alışması, diş bakımı alışkanlıkları edinmesi ve doğru diş bakım rutinleri için düzenli olarak çocuk diş hekimliği ‘ne başvurulmalıdır.

Süt dişi kök hücrelerini çoğaltmak ve depolandırmak amacıyla kurulan özel saklama bankaları vardır. Diş hekimleri bu bankaların göndermiş oldukları özel setlerle süt dişleri zarar görmeden bu bankalara gönderilmesini sağlarlar. Böylece oluşturulan zincirkök hücrenin bozulmadan bankalarda korunması sağlanır.

Bu amaçla kişilerle özel bir protokol imzalanır bankalar bu işlem için yıllık depolama ücreti talep ederler.

Burada diş hekiminin görevi sağlıklı bir şekilde süt ve 20 yaş dişlerinin kök hücrelerini izole bir şekilde sisteme taşımaktır.

Pedodonti nedir?

Pedodonti (çocuk diş hekimi), çocuklarımızın diş bakımı ihtiyaçlarını,diş tedavileri ile ilgili bir uzmanlık alanıdır. Pediatrik diş hekimi Çocuk Diş tedavilerinde uzmanlık eğitimi alan kişilere pedodontist denir. Pedodontist çocuk veya çocuk diş sorunları için çocuklarla iletişim ve tedavileri hakkında genel diş hekimliği eğitimi sonrasında ek olarak özel eğitim almış çocuk diş doktorudur.

Pedodontist Ne Yapar?

Pedodontist ,çocuğunuzun çene ve dişlerinin düzgün gelişmekte olup olmadığını ayrıca, diş temizliği, florür uygulama, Fissür örtücü, rutin diş bakımını ve çocuklar için birçok tedavi sağlamaktadır.

Fissür Koruyucu (Örtücüler)

Özellikle süt azı dişleri ve yeni çıkmış azı dişlerinin minesi gelişmelerini tam olarak tamamlayamadıklarından dolayı dış etkilere karşı çok zayıf olur. Ayrıca bazı azı dişlerinin Üzerinde çok derin çizgi ve çatlaklar vardır Bu çatlaklar çürük yapıcı gıdaların sıkça yenmesi ve hijyenin yeteri kadar sağlanmaması durumunda arasına yerleşen bakteri plakları sayesinde çok çabuk bir şekilde çürüğe neden olabilir Bunu önlemek için bu çatlakların arasına kapatıcı özel bir madde konur ki böylece bakteri plakları bu bölgelere tutunamazlar, Çürük oluşturamazlar Yetişkinlerde de yine aynı kapatıcı kullanılarak Çürük oluşumu riski azaltılabilir Diş hekimliği’nde bu uygulamayı fissür koruyucu adı verilir. Çocuk diş hekimleri muayene sırasında gerekli gördükleri dişlere bu uygulamayı yaparlar.

Çocukları Diş Bakımına Alıştırma?

Çocukların diş doktoru ile ilk karşılaşması, hayatında yeni bir basamak teşkil eder. Çocuğun yetişkinlik döneminde de bu alışkanlığı sürdürmesi, dişçi korkusunun oluşmaması, diş ve ağız sağlığını aksatmaması için küçük yaştan itibaren hem diş ve ağız bakımı, hem de diş doktoruna düzenli olarak gitme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Özellikle bebekler için, biberon çürüğü dediğimiz çürüklerin ortaya çıkma yaşı yaklaşık olarak 1 olduğu için, erken yaşlardan itibaren bir Çocuk Diş Hekimine başvurmak, dişlerinin durumunu kontrol ettirmek oldukça önemlidir.

Bebekler Diş Doktoruna Götürülür Mü?

Diş sağlığı, bebeklik ile başlar. Özellikle bebeklerin sağlıklı bir diş yapısına ulaşması, bebeklik döneminden başlar. Eğer dişlerinde bir çarpıklık veya sorun var ise, veya diş eti problemleri varsa, diş hekimlerinin vereceği tavsiyeler bebeğinizin olası sorunları oluşmadan önlemeniz mümkündür.

Çocuğum Diş Doktorundan Korkuyor Ne Yapmalıyım?

Çocuklar doğası gereği diş doktorundan korkması normaldir. Özellikle diş doktoruyla ilk tanışmaları çok önemlidir. Çocuklara kendini arkadaş gibi tanıtabilecek bir diş doktoru, çocuğun tüm hayatı boyunca önemli bir yer edinecektir.

Çocuk Diş Hekimi Neden Önemlidir?

  • Sadece Çocukların diş tedavisi üzerine uzmanlaşmıştır..
  • Korkan stres yaşayan tedavi yaptırmak istemeyen çocuklar için özel yöntemler kullanır.
  • Çocuklar için tedavi Oyun şeklinde dönüştürerek Tedavinin mutlu şekilde tamamlanmasını sağlar.
  • Klinik ortamı çocukların sevebileceği şekilde özel olarak dekore edilmiştir.
  • Koruyucu tedaviler uygulayarak dişlerin zarar görmeden önlem alınmasını sağlar .
  • Özel Bakım gerektiren Çocukların diş tedavilerini yapar.

İlk Süt Dişleri Ne Zaman Dökülmeye Başlar?

Çocuklar 6 yaşındayken alt ön süt dişleri sağlanmaya ve dökülmeye başlar.Bazen süt dişleri sağlanmadan ve dökülmeden dağimi dişler süt dişlerin arkasında çıkmaya başlıyor.Bunun gibi durumların farkına varmak için ve müdahale edebilmek için bu dönemde mutlaka çocuk diş doktoruna kontrol amaçlı gitmek gerekir.Çocuk diş doktoru kontrol dışında çocuklara diş fırçalamanın önemini ve doğru fırçalama yöntemini anlatır.


BİLGİ AL!
My Nova Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Ailesi olarak;
Tüm dünyayı ve ülkenizi etkisi altına alan Corona Virüsünün (Covid-19) hızla yayıldığı bugünlerde
bizleri ve hastalarımızı korumak adına #evdekal çağrısını duyarlılıkla uygulayıp, kliniğimizi 19.03.2020 tarihi itibariyle, hizmetlerimize geçici bir süreliğine ara verme kararı aldık.
Süreçle ilgili gelişmeler sosyal medya hesaplarımızdan sizlerle anlık olarak paylaşılacaktır.
Bu süre zarfında bizler evlerimizde olacağız.
#evdekaltürkiye