Çocuk Diş Hekimliği

Bebeklerin ilk dişi çıkar çıkmaz bir çocuk diş hekimine götürülmelidir. Ancak bebeklikten, çocukluğa, çocukluktan yetişkinliğe uzanan bu önemli aşamanın ilk basamağı, bebeklikten başlıyor. Süt dişlerinin çürük olması ya da çarpık olması, çocukların yetişkinlik döneminde birçok diş ve diş eti problemi yaşayabileceğini ya da ortodontik tedaviye ihtiyaç duyabileceği anlamına geliyor. Çürük süt dişlerinin tedavi edilmesi ile bu riskler ortadan kalkıyor.

Yalnız diş sorunları için değil, çocuğun diş hekimine alışması, diş bakımı alışkanlıkları edinmesi ve doğru diş bakım rutinleri için düzenli olarak çocuk diş hekimliği ‘ne başvurulmalıdır.

Pedodonti nedir ?

Pedodonti (çocuk diş hekimi), çocuklarımızın diş bakımı ihtiyaçlarını,diş tedavileri ile ilgili bir uzmanlık alanıdır. Pediatrik diş hekimi Çocuk Diş tedavilerinde uzmanlık eğitimi alan kişilere pedodontist denir. Pedodontist çocuk veya çocuk diş sorunları için çocuklarla iletişim ve tedavileri hakkında genel diş hekimliği eğitimi sonrasında ek olarak özel eğitim almış çocuk diş doktorudur.

Pedodontist Ne yapar?

Pedodontist ,çocuğunuzun çene ve dişlerinin düzgün gelişmekte olup olmadığını ayrıca, diş temizliği, florür uygulama, Fissür örtücü, rutin diş bakımını ve çocuklar için birçok tedavi sağlamaktadır.

Çocukları Diş Bakımına Alıştırma ?

Çocukların diş doktoru ile ilk karşılaşması, hayatında yeni bir basamak teşkil eder. Çocuğun yetişkinlik döneminde de bu alışkanlığı sürdürmesi, dişçi korkusunun oluşmaması, diş ve ağız sağlığını aksatmaması için küçük yaştan itibaren hem diş ve ağız bakımı, hem de diş doktoruna düzenli olarak gitme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Özellikle bebekler için, biberon çürüğü dediğimiz çürüklerin ortaya çıkma yaşı yaklaşık olarak 1 olduğu için, erken yaşlardan itibaren bir Çocuk Diş Hekimine başvurmak, dişlerinin durumunu kontrol ettirmek oldukça önemlidir.

BEBEKLER DİŞ DOKTORUNA GÖTÜRÜLÜR MÜ ?

Diş sağlığı, bebeklik ile başlar. Özellikle bebeklerin sağlıklı bir diş yapısına ulaşması, bebeklik döneminden başlar. Eğer dişlerinde bir çarpıklık veya sorun var ise, veya diş eti problemleri varsa, diş hekimlerinin vereceği tavsiyeler bebeğinizin olası sorunları oluşmadan önlemeniz mümkündür.

ÇOCUĞUM DİŞ DOKTORUNDAN KORKUYOR NE YAPMALIYIM ?

Çocuklar doğası gereği diş doktorundan korkması normaldir. Özellikle diş doktoruyla ilk tanışmaları çok önemlidir. Çocuklara kendini arkadaş gibi tanıtabilecek bir diş doktoru, çocuğun tüm hayatı boyunca önemli bir yer edinecektir.BİLGİ AL!