Mini diş implantları, geleneksel diş implantlardan daha küçük daha incedir. Yani mini kelimesi de buradan kaynaklanmaktadır. Diş implantları, tek bir eksik dişi veya birden fazla eksik dişin yerine kemiğe yerleştirilen küçük titanyum vidalardır. Diş implantları, çıkarılabilir protezler veya sabit köprülerle karşılaştırıldığında büyük başarı ve konfor sağlar.

Tek bir dişi değiştirmenin ötesinde, daha iyi sonuçlar sağlayabilir. Bu tedaviler birçok alternatife göre daha iyi sonuçlar sağlayabilirken, geleneksel implant tedavisi için iyi aday olmayan bazı hastalar olabilir.

Bazı diş hekimleri, geleneksel diş implantlarına alternatif olarak mini diş implantlar kullanır. Bu

Mini Diş İmplantı Nedir?

Mini diş implantları, normal diş implantlara benzer. Temel farklılıklar boyut, tasarım ve kullanıldıkları belirli yöntemlerdir. Normal implantlar 3,2-6 mm çapında olanlardır. Mini diş implantları ise 1.8-3.2 mm arasında değişir.

Mini diş implantı, bir dizi alt protezin sabitlenmesi amacıyla tasarlanmıştır. Tıpkı normal bir implant gibi, çeneye yerleştirilmiş bir direkleri vardır. Mini implantın başında, genellikle ‘top’ şeklinde küçük bir ek vardır. “Top”, çıkarılabilir bir proteze gömülü olan başka bir parçaya uyacak şekilde tasarlanmıştır.

İzmir Mini Diş İmplantları

İzmir Mini Diş İmplantları

Mini Diş İmplantlarının Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bir araya getirilen iki implant kronu, geleneksel implantlar üzerine yapıştırılır. Bu kronlar, metal kron tasarımına kaynaşmış porselen ile yapılmıştır.

Mini diş implantları daha az işlem görür ve iyileşmek için daha az zaman gerektirir. İmplantlar genellikle 1–2 saat süren işlemde lokal anestezi veya bilinçli sedasyon ile yerleştirilir. Çoğu durumda, daha dayanıklı protezler, işlemin ardından mini implantlar üzerinde hemen stabilize edilebilir. Bu, işlem tamamlandıktan sonra hastanın güvenli bir alt protez seti ile ayrılacağı anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir : İzmir Diş İmplantı

Mini Diş İmplantlarının Bakımı

Normal diş implantları gibi, mini diş implantları da biraz bakım gerektirir. İmplantların çevresini günde en az iki kez temizlemeniz gelecektir, ancak implantları her yemekten sonra temizlemeye çalışmanız daha mantıklıdır.

İmplant tedavisinde diş hekiminizin bakım talimatlarına uymak önemlidir. Bakım eksikliği, çeşitli ağız sağlığı sorunlarına yol açabilir  bir veya daha fazla implantla komplikasyon olasılığını artırabilir.

İzmir Mini Diş İmplantları

İzmir Mini Diş İmplantları

Mini Diş İmplantların Avantajları

 • Düzenli implantları desteklemek için yeterli kemik yoğunluğuna sahip olmayan hastalar için uygundur.
 • Protezlere stabilite sağlar
 • Çıkarılabilir protezlerden daha iyi işleve sahiptir.
 • Desteksiz hareketli protezlerden daha rahattır.
 • Hastalar protezlerine daha fazla güvenebilirler
 • Geleneksel implantlardan daha az karmaşıktır.
 • Daha kısa iyileşme süresine sahiptir.
 • Mevcut kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur.

Mevcut protezler genellikle implantlarla çalışmak üzere takılabilir. Bu da maliyette azalma anlamına gelir. Bazı durumlarda mini implantlara uyması için yeni bir çıkarılabilir protezin sıfırdan yeniden yapılması gerekebilir.

Mini Diş İmplantların Dezavantajları

Mini diş implantları bazı hastalar için faydalı olsa da, sadece dar kapsamlı tedavi seçenekleri için iyidir.

 • Mini diş implantları, geleneksel implantlar kadar stabil değildir
 • Diş gıcırdatmada sorun yaşayan hastalar için iyi değil
 • Yalnızca sınırlı sayıda tedavi seçeneği için iyidir
 • Bazı hastalarda mini veya geleneksel implantları desteklemek için yeterli kemik olmayabilir
 • İmplant başarısızlığına daha yatkın

Dar şekilli mini implantları, kırılmaya daha yatkın, geleneksel diş implantlara kıyasla basınç altında daha fazla esner.

2 adet yorum “İzmir Mini Diş İmplantları

 1. Şuğra Kuzgun dedi ki:

  Yeriniz İzmirdeymiş diş implatları hakkında bilgi almak istiyorum. Fiyat ve marka bilgisi alabilirmiyim

 2. Mehmet Dag dedi ki:

  Önümüzdeki hafta İzmir’de olacağım mini diş implantı tedavisi ve yaklaşım maliyeti hakkında çok acil dönüş yapabilir misiniz mailimden. Aslında MR çektireceğim başka bir tedavi için geliyorum diş implantı MR çektirmeye engel teşkil eder mi bir de bu soruma yanıt lütfen benim için önemli bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir