Diş implantları, dişlerin kök parçaları için olan yerine geçer. Doğrudan çene kemiğine yerleştirilirler. Doğal görünümlü kronlar veya protezler, basit bir kuron veya daha büyük bir köprü olabilen diş değiştirme sistemini oluşturmak için implantlara bağlanır. Durumunuza bağlı olarak bu hemen veya birkaç hafta sonra olabilir. Çoğu modern diş implant sistemi ticari olarak saf titanyumdan veya titanyum alaşımlarından yapılır. Bu metal, osseo-entegrasyon (“osseo” – kemik “entegrasyon” – füzyon) olarak bilinen bir işlemle doğrudan kemiğe kaynaşma konusunda eşsiz bir kabiliyete sahiptir. O halde, implantın yüzey alanı-kemiğe temasını maksimize edecek şekilde tasarlanması son derece önemlidir. Bu, iki yoldan sağlanabilir: İmplanta bir vidanın spiral şeklini vererek, çoklu dişlerle ve mikroskopik olarak pürüzlendirerek veya yüzeyini değiştirerek. Bu, implantın hassas bir şekilde yerleştirilmesine ve stabil olmasına imkân verir, bu ikisi de iyileşme ve füzyonu başlatmak için gereklidir. İzmir implant, konusu da internet üzerinden araştırılan en yaygın sorulardan biridir.

İzmir İmplant Tedavisi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İmplant yerleştirme ameliyatı, özellikle ön planlamanın önceden yapılması durumunda, nispeten küçük bir prosedürdür. Bu genellikle radyografik (x-ray) muayene, sık sık BT taraması ve sıklıkla hassas bir cerrahi kılavuz kullanılarak yapılır. Bu, implantların dişleri desteklemek için kemiğe yerleştirilecekleri yerde, yeni değiştirme dişlerinin içine yerleştirileceği oklüzyonun (ısırık) ve kemik miktarının ve kalitesinin ekleneceği miktarını belirlemenize izin verir. Böylece hiçbir şeyin şansa bırakılmaz. Cerrahi işlemin en önemli bölümlerinden biri “saha hazırlığı” olarak adlandırılan şeydir. Nispeten küçük bir kanal, aslında bir delik kemikte hazırlanır. Buna bir osteotomi (“osteo” – kemik; “otomy” – kesmek veya ayırmak) denir. Diş eti dokusuna küçük kesikler kemiğe erişmek için kullanılır, böylece kemiğin şeklini ve yerini görselleştirmek için denilen küçük bir “kanatçık” yaratırlar (bir zarf üzerindeki kanatlar gibi). Bir cerrahi şablon veya kılavuz yapılmışsa, implanta doğru konumlandırmayı sağlamak için ağız içine yerleştirilecek ve osteotomi alanları hazırlanacaktır. Gerekli hassas uyum sağlamak için implante şekli aynen aynalana kadar sitenin boyutunu kademeli olarak arttıran bir sondaj dizisi kullanılır. Bazen implantlar, osteotomilerin tam olarak doğru yerde yapılabileceğine dair bir garanti olması halinde, iyi kemik kalitesi ve çok doğru cerrahi kılavuzlar gerektiren durumlarda, flepler veya kesikler olmadan yerleştirilebilir.

İmplantlar ne kadar kullanılır?

İmplantlar, doğru yöntemle, doğru hastaya uzman bir hekim tarafından uygulandığında, ömür boyu kullanılabilir. Hastanın ağız ve diş sağlığına verdiği titizlik de bu konuda etkilidir.

Diş implantı nasıl yerleştirilir?

İmplantın yerleştirilme işlemi, uygun anestezi yöntemleri ile oldukça konforlu şekilde tamamlanır. İşlem sırasında herhangi bir ağrı ya da acı duyulmaz. İmplant takılmasından sonra ağrı olabilir ancak bu aşamada hekimin reçete ettiği ağrı kesicilerle bu ağrı engellenebilir.

İmplantların başarısız olma sebepleri nelerdir?

Kötü huylu oral hijyen, bazı implantların başarısız olmasının büyük bir nedenidir. Diş ipi ve fikstürlerin etrafında günde en az iki kez fırça yapılması önemlidir. Diş hekimleriniz size, yeni implantlarınıza nasıl bakılacağı konusunda size özel talimatlar verecektir. Diş etlerinin sağlıklı olarak kalmasını sağlamak için yılda dört defaya mahsus ek temizlik gerekebilir.

İmplant Aşamaları Neler?

  • İlk aşamada, doğru cerrahi yöntemlerle diş eti açılır. Daha sonra implantların genişlik ve uzunlukları kontrol edilir. Ardından çene kemiğine yerleştirilir. Daha sonra ise diş eti kapatılır ve 3-6 ay boyunca iyileşme süreci başlar.
  • İkinci aşamada ise iyileşme süreci tamamlandıktan sonra diş ya da dişler yapılır.

İmplant tedavisinde multidisipliner bir yapı söz konusudur. Ekip işi olmakta beraber, hastanın da dahil olması gerekmektedir. İmplant çene kemiği içerisinde cerrahi uzman ile çalışılır. Daha sonra ise implant üstü protezi yapacak uzman devreye girer. Kontrol edilemeyen sistemik hastalıklar dışında hemen hemen herkese uygulanabilir.  İmplantlar titanyumdan üretildiği için herhangi bir alerjiye yol açmaz.  Muayene sırasında ağız içinin detaylı şekilde araştırılması oldukça önemlidir. Diş etleri, alt çene ve üst çene ayrıntılı şekilde incelenmelidir. Tedavi süresince hastadan; klasik radyografileri dışında, komplike vakalarda üç boyutlu tomografi istenilerek, çenenin birebir ölçü modeli tespit edilir. Daha sonra ise implantların yerleştirileceği bölgeler planlanır.

En doğru planma sürecinden sonra, tedavi başlar. Uygulanacak operasyona dahil olacak ekibin deneyimli olması, hijyenik bir ortamda çalışması ve profesyonel olması oldukça önemlidir. İmplant tedavisi uygulanırken uygun anestezi yöntemine başvurulur. Bu sayede hasta herhangi bir acı ya da ağrı duymaz.  İşlemden sonra ağrı meydana gelebilir. Bu aşamada hekimin reçete ettiği ağrı kesiciler kullanılması durumunda, hastanın ağrısı kontrol altına alınabilir.

Peki ya tam dişsizlik durumunda implant nasıl olur?

İmplant destekli protezler, şayet ağızda hiç diş yoksa; bulantı refleksi ve protezin tutuculuğunun yeterli olmaması sebebiyle hareketli protez kullanılmadığından kişiye ihtiyaç duyduğu rahatlığı sağlayabilir.BİLGİ AL!