Diş kaybı yaşadıysanız, bunun görünüşünüzü ve verimli çiğneme kabiliyetinizi etkilediğini bilirsiniz. Yarım asırdır kullanılmış olan diş implantları, güvenilir ve etkili bir çözümdür.

Ancak herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, komplikasyonlar olabilir. Bilgili, iyi eğitimli bir implant diş hekimi seçmek, komplikasyonları en aza indirmeye ve ortaya çıkan herhangi bir sorunun ustaca ele alınmasına yardımcı olacaktır.

Diş implantlarının başarı oranı tam olarak nedir?

Diş implantları, sağlıklı, doğal dişlere en yakın olanıdır. İstediğiniz gibi yaşamanızı sağlar. Güvenle yemek yeme, gülme, gülme, konuşma, öpüşme ve dişleriniz için endişelenmeden tüm günlük aktivitelerinizden zevk alırsınız.

Diş hekimleri çoğunlukla kaybedilen dişlerin yerine takılması için diş implantlarını önermektedir, çünkü implant edilen diş işlevsellik ve özellik olarak neredeyse doğal bir diş gibi olur. Çalışmalar, implant restorasyon süreci için % 95’in üzerinde bir başarı oranı vardır.

İlginizi Çekebilir: İzmir Diş İmplantı

Dahası, aslında kemik büyümesini uyarmaya ve kemik kaybını önlemeye yardımcı olan tek diş değiştirme seçeneğidir. Dişi kaybettikten sonra mümkün olan en kısa sürede implant yaptırmak, bölgedeki kemik kaybını önlemeye yardımcı olur.

İzmir Diş İmplantların Başarı Oranı Nedir?

İzmir Diş İmplantların Başarı Oranı Nedir?

Diş kaybına ve diş implantı kaybına ne sebep olur?

Diş implantları hakkında kararınızı vermeden önce bilmek isteyeceğiniz birkaç şey olabilir.

Diş implantları tıpkı doğal dişler gibi işlediğinden, tıpkı dişlerinizle yaptığınız gibi onlara da uygun şekilde bakmanız gerekir. Uygun şekilde bakılan diş implantları on yıllarca sürebilir, ancak diş kaybının ve diş implantı kaybının iki temel nedeni vardır. Bunlar ; Bakteriler ve stres’tir.

Bakteriler dişlerde diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olabilir ve diş implantları çürümeye karşı hassas olmasa da, peri-implantitis olarak da adlandırılan diş eti hastalığına duyarlıdır.

Buna ek olarak, stres kişinin diş sağlığı için bir dizi soruna neden olabilir. Kişinin dişlerine veya diş implantlarına uygulanan anormal kuvvetler diş aşınmasına, kemik kaybına ve hatta diş implantının kırılmasına neden olabilir.

Normal diş hekiminizde yaptığınız gibi, takip kontrolleri için diş implantı diş hekiminizi periyodik olarak ziyaret etmeniz önemlidir.

İzmir Diş İmplantların Başarı Oranı Nedir?

İzmir Diş İmplantların Başarı Oranı Nedir?İzmir Diş İmplantların Başarı Oranı Nedir?

İzmir diş implantlarının başarı oranını etkileyen faktörler

Enfeksiyon

Enfekte doku, diş implantlarının yerleştirilmesinden sonra iyileşme sürecini geciktirebilir veya hatta durdurabilir.

Bu, implant başarısızlığının birkaç nedeninden biridir. İyi eğitimli implant diş hekimleri, prosedürünüzden sonra enfeksiyon riskini azaltmak için antimikrobiyal bir durulama ve antibiyotik reçete edecektir.

Kemiği destekleme kalitesi

Kemiğin kalitesi, başlangıçtaki stabiliteyi ve implantın kemikle bütünleşmesi için geçen süreyi etkileyebilir. Genellikle bir implantın yumuşak kemiğe entegre olması 6 ay veya daha uzun sürer.

Bu tip kemikte mikro hareket olasılığı için yüksek risk vardır ve bu, implantın entegre olmasını engelleyerek implant başarısızlığına neden olabilir.

Diş cerrahınız, çıkmakta olan protezinizi veya geçici dişlerinizi, implantınızın mikro hareketi olmayacak şekilde ayarlamak için ekstra önlem alacaktır. İmplantınıza erken yüklenmeyi önlemeye yardımcı olmak için diyet kısıtlamaları da önerilebilir.

Sigara ve diyabet

İmplantların hızlı iyileşmesi için destek kemiğine yeterli kan sağlanması çok önemlidir. Sigara içmek diş etlerine giden kan akışını ve destek kemiği azaltabilir. Bu, iyileşme sürecini yavaşlatır ve implant başarısızlığı riskini artırabilir. Kontrolsüz diyabet, zayıf iyileşmeye ve enfeksiyona karşı artan yatkınlığa yol açarak implantın başarısız olmasına yol açabilir.

Ağız hijyeni bakımı

Bir diş implantı ile yaşarken uygun ağız hijyeni sağlamak çok önemlidir. İmplante edilen dişler diğer doğal dişler gibi temizlenebilir.

İmplant restorasyonunun altındaki alan, yiyecek artıkları ve bakteri olmadığından emin olmak için dikkatlice temizlenmelidir. İmplant restorasyonu çevresinde gıda partikülleri ve bakteri birikimi periodontal enfeksiyon riskini artırabilir.

Dişler ve implantlar çevresinde uygun ağız hijyenini sürdürmek ve diş hekiminiz veya diş hijyeni uzmanınızla 3 ila 6 aylık düzenli bir kontrol ve temizlik programı sürdürmek gerekir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Canlı Destek
1
Hasta Danışmanınız Online!
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?