Dişleriyle sorun yaşayan insanların özellikle beslenme konusunda guçluk çektiği bilinir. Pek çok kişi eksik dişleri ya da ağrıyan dişleri nedeniyle besinleri tam olarak çiğneyemedikleri için lezzetlerini de gerektiği şekilde alamamaktalar. Örneğin bir hasta yaklaşık olarak 35 yıldan fazla bir süredir salata için yemeye can atmış çünkü marulun ferahlatıcı gevrekliğini özlemiştir.

Bunun en önemli nedeni ise yetersiz olan protezler ve gevşek olan köprulerdir. Çünkü insanlar bu tip diş uygulamalarında istedikleri şekilde besinleri tam olarak kavrayamaya bilirler.

Başarılı diş tedavisinin temel amaçlarından biri, daha iyi ve ağrısız çiğnemenize yardımcı olmak, böylece daha besleyici yiyecekler yemenizi ve genel sağlığı iyileştirmenizi sağlamaktır.

İlginizi Çekebilir: İzmir Diş İmplantı

İzmir Diş İmplantları Yeme ve Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

İzmir Diş İmplantları Yeme ve Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Eksik Dişler Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Beslenmenin genel sağlığı nasıl etkilediğini gösteren çok sayıda araştırma var.   Sağlıklı bir yaşam sürmek için öncelikle et, balık, kümes hayvanları, meyve, sebze ve kuruyemiş gibi bitki bazlı gıdalardan oluşan bir diyet yemek zorunludur

Ağız sağlığınız tehlikeye girdiğinde, yiyecek seçimlerinizi değiştirir ve başka sağlık sorunlarına yol açabilecek gıda alımını olumsuz yönde etkiler.

Ağrılı veya gevşek dişler, daha lifli yiyecekleri yemeyi engelleyerek, kolesterol açısından yüksek, protein, vitamin ve mineral bakımından düşük yumuşak bir gıda alımını gerekli kılabilir.

Yetersiz beslenme protein, B12 gibi vitaminler ve demir gibi minerallerde eksikliklere neden olabilir. Örneğin, demir oranı düşük bir diyet, şişmiş bir dil, çatlak dudaklar, ağız ülserleri, ishal ve genel halsizlik ile sonuçlanabilir. B12 vitamini açısından düşük beslenme, iltihaplı bir ağız ve kuruluğuna neden olarak tat hissini değiştirebilir.

Tek bir dişi bile kaybettiğinizde, ısırıkta nihai bir çökmeye neden olabilir ve bu da verimli bir şekilde çiğneme yeteneğinizi etkiler. Kaybedilen dişi çevreleyen dişler kaymaya başlayacak ve daha fazla gıda sıkışmasına neden olacak ve bu dişlerin çiğneme gücünü olumsuz etkileyecektir. Araştırmalar, ne kadar çok diş kaybedilirse yetersiz beslenmenin o kadar kötü olduğunu göstermektedir.

İzmir Diş İmplantları Yeme ve Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

İzmir Diş İmplantları Yeme ve Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Protezler Yeme ve Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Protezler, yiyecekleri düzgün bir şekilde yiyip çiğnememe nedeniyle yetersiz beslenme riskini artırır. Protez dişler plastiktir, bu nedenle yiyecekleri verimli bir şekilde kesip koparamazlar. Takma diş kullananlar sıklıkla protezlerin hareket ettiğinden şikayet ederler, bu nedenle yiyecekler takma dişin altına sıkışarak yemek yemeyi keyifli hale getirmez.

Çoğu çalışma, kısmi protez takmanın ısırma kuvvetinizi% 15-20 azaltabileceğini ve tam protez takmanın size orijinal ısırma kuvvetinizin yalnızca% 20-25’ini verdiğini göstermektedir. Bu, dişlerinizi kaybedip yerine takma diş taksanız bile, daha sert ve daha çiğ yiyecekler yiyemeyeceğiniz anlamına gelir.

Diş İmplantları Yeme ve Beslenmeyi Nasıl Etkiler?

Dişlerinizi diş implantlarıyla değiştirmek, ısırma kuvvetini önemli ölçüde artırabilir, çünkü implantlar çene kemiğinizle bütünleşir ve çiğneme kaslarının kontrolünü geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca çevredeki dişlerin önemli ölçüde kaymasını da engeller.

Bu işlem için kalifiye bir diş hekimi seçtiğinizde, size tekrar yiyebileceğiniz belirli yiyecekler konusunda rehberlik edeceklerdir. En sevdiğiniz yemekleri tekrar yemek için heyecanlanacak olsanız da, sert ve sert yiyecekleri tekrar yemeye başlamanız biraz zaman alacaktır.

Diş implantı uygulaması tamamen iyileştikten sonra, sevdiğiniz yiyecekleri yiyip tadını çıkarabilecek ve diyetinize daha besleyici yiyecekleri yeniden ekleyebileceksiniz.

Dişleri tanımak ve yerine diş implantları koymak, daha sağlıklı beslenebilmek ve yaşam kalitenizi iyileştirmek için zorunludur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Canlı Destek
1
Hasta Danışmanınız Online!
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?