Diş implantları, doğal dişlere yakın olan tek seçenektir. Eksik dişlerin yerine takma dişlerin tek seçenek olduğu günler geride kaldı. Diş implantları, çene kemiğine doğal diş köklerinin yerini almak üzere yerleştirilen metal kökler olsa da, sadece göründüğü için değil, aynı zamanda doğal dişler gibi işlev gördüğü için tercih edilir.

Diş implantlarının maliyetinin  diğer diş seçeneklerinden daha yüksek olmasının önemli nedenlerinden biri de budur . Elbette, uygun fiyatlı diş implantları bulabilirsiniz ancak seçtiğiniz klinik ve merkez de kaliteli olması gerekir.

Diş implantları günümüzde mevcut olan en iyi diş değiştirme seçeneğidir. protezlere ve köprülere alternatif olarak kullanılmaktadır. Aslında, ameliyattan sonra kalıcı bir çözümdür. Evet, diş implantı cerrahi bir işlemdir. Ancak endişelenecek bir şey yok, çünkü gelişmiş diş teknolojileri ve teknikleri ile diş implant cerrahisi minimal hızdadır.

İmplant Cerrahisine Hazırlık

İmplant cerrahisi diş hekimliğinde standart bir prosedürdür ve anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Böylece işlem sırasında herhangi bir ağrı yaşamazsınız.

Diş hekimini ziyaret ettiğinizde, diş implantları almaya uygun bir aday olduğunuzdan emin olmak için tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Diş hekimi röntgen ve muhtemelen 3 boyutlu görüntüler alacaktır. Diş hekimi sizin uygun bir aday olduğunuzu belirledikten sonra, değiştirilecek diş sayısını, kullanılan teknikleri ve diğer ayrıntıları özetleyen özelleştirilmiş bir tedavi planı çıkaracaktır.

İlginizi Çekebilir: İzmir Diş İmplant

İzmir Diş İmplantı Ameliyatı

İzmir Diş İmplantı Ameliyatı

İmplantların yerleştirilmesi

Ameliyat günü diş hekimi anestezi ile ameliyat bölgesini uyuşturacak ve ardından diş etleri açılarak çene kemiğine delikler açılacaktır. Rahatlayın; herhangi bir acı hissetmeyeceksin, sadece baskı. Delikler açıldıktan sonra, direkler kemiğe derinlemesine tutturulur. Eksik diş bölgesi farkedilirse iyileşme sürecinde takılmak üzere size geçici bir protez verilebilir.

 

Abutmentin Yerleştirilmesi

İmplantlar yerleştirildikten sonra, doğal dişleri tutmak için sağlam bir temel oluşturmak üzere osseointegrasyon adı verilen bir işlemle iyileşmesine ve çene kemiği ile kaynaşmasına izin verilir. Bu, hastanın ağız sağlığı durumuna bağlı olarak birkaç hafta veya ay sürebilir. İyileştikten sonra abutment yerleştirilir ve tamamen iyileşmesi yaklaşık 2 hafta sürer.

Tacın Yerleştirilmesi

İmplant bölgesi tamamen iyileşip çene kemiği ile kaynaştıktan sonra, kron implanta tutturulur. Elbette uzun bir süreç,ancak, diş implantlarına yatırım yapmaya değer. Eksik dişlerinizi diş implantları ile değiştirmek ister misiniz? Bugün bizimle bir randevu ayarlayın.

İzmir Diş İmplantı Ameliyatı

İzmir Diş İmplantı Ameliyatı

Eksik Dişleri Diş İmplantlarıyla Değiştirmek İçin Nedenler

Bir veya daha fazla dişiniz eksikse, ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Eksik dişler, dişlerinize veya genel sağlığınıza da zarar verebilir. Aslında, çoğu kişi eksik dişler nedeniyle gülümsemesinden utanıyor. Kazadan diş problemlerine kadar pek çok nedenden dolayı diş kaybı oluşur. Diş kaybının sebebi ne olursa olsun sizi birçok yönden etkileyebilir. Gülüşünüzün estetiğini etkileyebilir ve özgüveninizi düşürebilir. Ayrıca, yiyecekleri düzgün bir şekilde çiğneyemeyecek ve diğer dişlerinizi de etkileyemeyeceksiniz.

İmplantlar diğer doğal dişlerinize uyacak şekilde özel olarak üretilir. İmplantların doğal dişleri taklit etmesinin nedenlerinden biri de budur. Doğal ve protez dişiniz arasındaki farkı kimse göremez. Evet, diş implantları doğal dişleriniz kadar gerçekçi görünür. Bu nedenle, diş implantlarının maliyeti köprüler ve protezlerden daha pahalı olduğu bilinir.

Eksik dişlerini takma dişlerle değiştirmiş olan herhangi biri, bakımının, aşınmasının ve utanç verici olmasının ne kadar zor olduğunu size söyleyebilir. Diş etlerinin üzerine sabitlenen protezler, diş eti dokularına baskı yapar ve kemik kaybına neden olur. Öte yandan, diş implantları çene kemiklerine yerleştirilir ve yedek dişleri tutmak için sağlam bir temel oluşturmak için kemik entegrasyonu adı verilen bir işlemle doğal olarak çene kemiği ile birleşirler. Diş implantları, sabitlendikten sonra doğal bir diş görevi görür ve işlev görür ve değiştirilmesi gerekmez. İyi ağız hijyeni ve düzenli diş muayeneleri ile diş implantları en az 20 yıl, hatta yaşadığınız sürece dayanmalıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Canlı Destek
1
Hasta Danışmanınız Online!
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?