İmplant Vidası Takıldıktan Sonra

İmplant tedavisi ağızda çeşitli sebeplerden dolayı eksik diş veya dişlere uygulanan vidalama  ile dişin yerini doldurma işlemidir. İmplant vidası takıldıktan sonra, ağızda ağrı, hassasiyet ve şişlik gibi fiziksel acı veren sorunlara engel olmak için çok kolay bir yöntem olan buz konularak beklenebilir. Reçetede yazan implant sonrasında size verilen ilaçları kullanarak acı ve şişkinliğin önüne geçebilirsiniz. İmplant vidası takıldıktan sonra  yiyecek ve içeceklerde sıcaklık dikkat edilmelidir ne çok soğuk ne de çok sıcak yiyecekler yenilmemelidir. İmplant vidasının takılmasından sonra hastane tarafından verilen yaklaşık 1 hafta sonra olan randevuya zamanında gidip dikişleriniz aldırmanız gerekmektedir. Bu bir haftalık süreçte implant vidasının dikişlerini korumak için sert besinleren ve dikişlere zarar verebilecek herhangi bir davranıştan uzak durmak gerekmektedir.

 

İmplant vidası takıldıktan sonra, dikişlerin alınması ile birlikte iyileşme süreci başlamaktadır. bu sürecin uzunluğu hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Süreyi belirleyen diğer faktörler ise, sinüs lifting yapılıp yapılmadığı, kemiklere grefti koyulup koyulmadığını alt veya üst çene olması, kemiğin durumu gibi durumlardır. İmplantlı dişin iyileşme sürecinin uzaması bu durumlara bağlıdır. İmplantın türü de kimi hastalar için önemlidir, iyileşme sürecinde. İmplant vidalaması sürecinden sonra genellikle implantın ve çene kemiğinin kaynaması için üç aya kadar, hastaya göre değişiklik gösteren, süre beklenir. Bu durumun sebebi ise implant ile alveol kemiği arasındaki kaynaşmayı sağlayarak implantın sağlıklı olması ve  orijinal diş işlevi görmesi için yapılmaktadır.

 

İmplant vidası takıldıktan sonra kemik dokusundaki kaynaşma ve sonrasındaki iyileşme çok fazla zaman gerektiren bir durumdur. Bu iyileşme süreci birçok etken ile ilgilidir. Etkenler, hastanın yaşına, kemik dokunun vitalitesi ve travmanın büyüklüğü gibi durumlara bağlıdır.

 

Normal bir kemik kaynaması veya tedavisindeki durum sonucunda bile kemiğin iyileşme süresi en az 4 hafta kadar sürmektedir veya daha ağır hasarlarda kırıklar altı hafta ile üç ay arasında kaynamaktadır. İmplant tedavisi yapılan bölgeler için benzer süreçler vardır ve kemiğin kayması ağızdaki diş için de çok fazla zaman almaktadır. Yine implantın iyileşmesi kişilerin durumlarına göre farklılıklar göstermektedir.

 

İmplant vidasının kemiğe kaynaması takılı bölgenin iyileşmesi ile 4-5 hafta kadar biz zamanda ancak başlamaktadır. Kemik olgunlaşması ise 8-12 hafta arasında gerçekleşmektedir, bununla birlikte iyileşmek de devam etmektedir. Bu iyileşme tamamlandıktan sonra alan diş takılabilecek konuma gelmektedir.

 

İmplant vidası takılması ardından, hastanın iyileşmesinin kısa sürmesi ile birlikte dişler birkaç gün içerisinde takılabilmektedir. Fakat bu durum her hasta için mümkün olmamaktadır. bu tür hızlı iyileşmeler birkaç kişide görülmektedir.

 

İmplant tedavisinde implantların kemiğe sıkı bir şekilde vidalanması gerekmektedir. Tabii bu süreçte kemiğin iyileşmiş olması gerekmektedir. Fakat agresif yivleriler nedeniyle veya kalın olan bir implant  tedavisi edile, ağızda açılan dar yuva vidaları hasta için kısa süreli zorluklar yaratabilir. Bu süreci rahat atlatmak için hastaneye danışın. İmplantlı dişlerin takımının aceleye gelmesi durumunda hastanın yaşayabileceği zorluklar nedeniyle, implantın çeneye çok sıkı vidalanması sonucunda da hastalar rahatsızlıklar ve sorunlar yaşayabilirler.

 

İmplantın kemiklere çok sıkı bağlanması ile ağızda ödem ve ağrı yapabilmektedir. Dikkatli olunması gerekmektedir.

 

 

İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Nasıl Beslenmelisiniz

İmplant vidası takıldıktan sonra birkaç boyunca beslenme alışkanlıklarınızı dişinize uyumlu bir şekilde değiştirmeniz gerekmektedir en azından birkaç ay için bu uygulamaları yaparak imlant için ağızı uygun bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Titanyumdan yapılan implantın çene kemiği ile kaynaması zaman almaktadır, tüm bu süre boyunca çok sıcak veya çok soğuk besinler tüketilmemelidir. Eğer yiyeceklerin ısı dengesi ayarlanmazsa implantın stabilitesi zarara uğrayabilir. Yapılan tavsiye ve önerileri bu süreçtte dikkate almalısınız.

 

İmplant vidası yerleştirildikten sonra yiyebileceğiniz besinler.

  • Oda sıcaklığında çok sert olmayan besinler tüketilebilmektedir
  • Yoğurt, peynir ve süt
  • Yumşak pişmesine dikkat edilen kırmız ve beyaz et yenilebilir.
  • Çok sıcak içmemek şartıyla, oda sıcaklığında olan çorba çeşitleri içilebilir
  • Ev yapımı meyve suları içerek implant sonrası, beslenmenizde taze sıkılmış meyve suları içten destek olabilirsiniz.
  • Tatlı tüketiminde de muhallebi gibi iç kısmı yumuşak olan tatlılar tercih edilmelidir.

İzmir İmplant Tedavisi

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Canlı Destek
1
Hasta Danışmanınız Online!
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?