İmplant diş uygulaması, implant kemik sisteminin gücü, dayanıklılığı ve ömrü üzerinde çok önemli bir rol oynar. Tipik bir implant, Titanyum ve hidroksiapatit gibi ince bir biyo uyumlu malzeme tabakasından oluşur. Bu kaplama, biyouyumluluğu ve biyoaktivite özelliklerinden dolayı ortopedi ve diş hekimliğinde çok çeşitli klinik uygulamalara sahiptir. Düşük yapışma mukavemeti ve kaplama ile metalik tabakalar arasındaki mekanik özelliklerin ani değişimi, bu tür yaygın implantların ana dezavantajlarıdır.

Bu problemlerin üstesinden gelmek için, fonksiyonel olarak derecelendirilmiş bir biyomateryal  önerilmiş ve materyal özelliğinin diş implant kemik arayüzü etrafındaki stres dağılımı üzerindeki etkisi incelenmiştir.

Diş implantının kullanımının maksimum stresini ve ayrıca hem kortikal hem de süngerimsi kemiklerde stres koruma etkisini nasıl azaltabileceğini göstermek için üç boyutlu bir sonlu eleman simülasyonu kullanılmış sonuçlar, bu tür malzemeler kullanılarak elde edilebilecek optimize edilmiş davranışlar hakkında kimseye bir fikir vermemiştir.

Diş implantları tamamen veya kısmen dişsiz hastalarda eksik dişlerin yerine konulmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, dramatik sonuçları olabilecek başarısızlık riskleri hala yaşanmaktadır ve önceden tahmin edilmesi zordur.

Kemik dokusuna yerleştirilen biyomateryallerin stabilitesi, biyomekanik ve biyolojik tabiatların çok boyutlu fenomenlerine bağlıdır. Bu incelemenin amacı, hayvan modellerinin yanı sıra klinik çalışmalar da dahil olmak üzere çalışmaları göz önünde bulundurarak, kemik diş implant arayüzünün biyomekanik davranışına, çevresinin bir fonksiyonu olarak genel bir bakış sağlamaktır. Biyomekanik belirleyicileri, implantların yakınında kemiğin yeniden şekillenmesi ile ilgilidir.

İmplantın Stresinden Nasıl Kurtulursunuz?

İmplantın Stresinden Nasıl Kurtulursunuz?

Diş İmplantları

Titanyum diş implantları, çenenin implant direkleriyle kaynaşmasına yardımcı olan kemik dokusunun büyümesini destekler. Üstüne yapıştırılacak diş kronu, köprü veya takma diş için sağlam bir temeldir. Bunun düzgün çalışabilmesi için diş hekiminizin, diş kaybının boyutuna ve yerine bağlı olarak diş implantlarınızla doğru yerleştirme ve dengeyi sağlaması gerekir. Örneğin, çok az sayıda dental implant postu kullanılırsa, kemiğe aşırı basınç uygulanacaktır. Bu, strese eşittir bu da kemik kaybına veya bozulmasına neden olarak implantların çene ile birleşmesini önler.

Strese bağlı bozulmanın kademeli doğası nedeniyle, bu tip implant başarısızlığı implantasyondan 5 ila 10 yıl sonra ortaya çıkmayabilir.

İmplantın Stresinden Nasıl Kurtulursunuz?

İmplantın Stresinden Nasıl Kurtulursunuz?

İzmir de dental implantlar sağlığınız için bir yatırımdır

İzmir’de bir diş implantının strese bağlı arızasından kaçınmak, riskleri azaltan bir tedavi planı oluşturmak diş hekiminize veya ağız cerrahınıza bağlı olduğundan, büyük ölçüde sizin kontrolünüz dışındadır. Bu nedenle implant cerrahı seçmeden önce araştırmanızı yapmanız çok önemlidir. Gerçek olamayacak kadar iyi görünen anlaşmalardan kaçının; daha fazla diş hekimi hizmet listesine diş implantları ekledikçe, kalite düşebilir ve başarısızlık oranları artabilir.

İzmir diş implant kliniğimiz en az 2 implant 3 ila 4 dişi desteklemek için kullanmaktadır. İmplant diş hekiminizle tedavi planınız hakkında konuşun ve yaptıkları benzer vaka çalışmalarını isteyin.

İzmir diş implantları için deneyimli bir ekip seçmenin yanı sıra, başarılı diş replasmanına katkıda bulunan aşağıdaki adımları izleyin.

  • Uygun diş hijyenini koruyun
  • Sigara ve tütün kullanımı, özellikle iyileşme aşamasında dental implantın başarısız olma riskini önemli ölçüde artırır
  • Besleyici bir diyet uygulayarak genel sağlığınıza özen göstermek, kemiklerinizi güçlü ve stabil tutmanıza yardımcı olacaktır.

Diş implantları bir yatırımdır bu nedenle sağlıklı, uzun ömürlü ve eksiksiz bir gülümsemenin keyfini çıkarmanızı sağlamak için araştırmanızı yapın ve onlara uygun şekilde özen gösterin!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Canlı Destek
1
Hasta Danışmanınız Online!
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?