Ortodonti, halk arasında bilinen anlamıyla diş teli tedavisidir. Bunu biraz da açmak istersek; kişinin yüz ve çene bölgesindeki bozuklukların en doğru şekilde giderilmesi ve konulan teşhislerin mükemmel sonuçlar doğurabilmesi için yapılan tedavilerdir.

Peki kimlere diş teli tedavisi uygulanabilir? Aslında hiç kimse için ortodonti tedavisi geç değildir! Her yaştan bireyin dişlerini düzeltme şansı mevcuttur. Tabi küçük yaşta daha rahat bir tedavi süreci oluşacaktır ama ortodontik tedaviler daha çok hastanın çene yapısıyla ilgili değişim göstermekte ve süreçte ona göre değişmektedir. Peki ortodonti tedavisine karar vermeden önce ne gibi şeyler yapmalı ve süreç içerisinde de nelerin bizleri karşılayacağına değinelim biraz da… Bunlara madde madde değinmek gerekirse;

 • Mutlaka ortodonti tedavisi hakkında birden çok doktorla görüşme yapmalı ve size en yakın ya da en makul geleni tercih etmelisiniz.
 • Diş teli fiyatlarının hastadan hastaya ve doktordan doktora değişim gösterebileceğini unutmayın. Ortalama bir fiyat aralığı vermek gerekirse de 1.000 dolar ile 5.000 dolar arasında ücret ödemeniz gerekecektir. Ancak tedavi sürecinin uzun olmasından kaynaklı taksit şansınızın olduğunu da unutmayın.
 • Diş teli tedavisi öncesi dişlerinizde çürük varsa dolgu yapılacağını, çenenizde yeterince genişlik yoksa da diş çekimi uygulanacağını bilmelisiniz. O yüzden de sadece ortodontist değil, aynı zamanda iyi bir çene cerrahına da ihtiyacınız olabilir.
 • Eğer sosyal güvenceniz mevcutsa, ortodonti tedavinizi üniversite hastanelerinde de yaptırmanız mümkündür. Ekonomik anlamda da sıkıntıya girmemek adına bu tercihte bulunabilirsiniz ancak hasta yoğunluğuna ve çalışma saatlerinin sabitliğinden kaynaklı tedavinizin biraz geç başlama durumu da olabilir.
 • Hem ortodontik tedavi için bilgi alıp hem de ödemeler hakkında kafanızda bir şeyler belirmesi adına birçok doktora başvururken; oldukça düşük teklifler veren doktorların ya da kliniklerin ekstra araştırılması ve mutlaka ortodonti uzmanlıkları sorgulanması gerekmektedir.
 • Normal diş teli tedavisinin yanı sıra invisalign yani telsiz ortodonti tedavisinin de mevcut olduğunu unutmayın. Fiyat olarak daha yüksek olsa da hem günlük hayattaki kullanımı hem de daha kısa sürede tedavinin sonuçlanması durumlarıyla sizi teşvik edebilir.
 • Son olarak hem ortodontistinizi seçip hem de nasıl bir tedaviye başlayacağınızı konuştuysanız; ortalama 2 sene sürecek olan tedavinize de hazırsınız demektir. Bu süreçte doktorunuzun önerilerini mutlaka uygulayıp, dişlerinize çok iyi bakmayı unutmayın!

Diş Teli Tedavisi Ağrı Yapar mı?

Ortodontik tedavi bir diğer adıyla diş teli tedavisi, takılma esnasında ağrı yapmayan bir tedavidir. Sadece takıldıktan sonra ağızda farklı bir aparatın bulunması ve tellerin yapacağı basınca alışma süreci vardır. Bu süreç içerisinde biraz ağrı hissedilebilir.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortodonti (diş teli) tedavisinin toplam süresi 1,5 – 2 yıl arasında değişmektedir. Muayene ve Planlama aşamasından sonra tel bir gün içinde takılır. Tellerin ve dişlerin rutin kontrolü ile birlikte çıkarılma süreci, 1,5 – 2 yıl arasında değişiklik gösterebilir.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Diş macunu, özel temizlik yardımcıları, elastik bantlar veya diş etleriniz veya cihazlarınız için randevular arasında ihtiyaç duyabileceğiniz diğer ilgili malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun.
 2. Tellerinizi dişlerinize yapıştırmak için kullanılan yapışkan oldukça çabuk dış yüzeyde kurur, ancak tam olarak ayarlanması 24 saati bulacaktır. Diş teli takıldıktan sonra hemen yemek yenilebilir; Bununla birlikte, diş teli için zararlı olabilecek önerilen yiyecek listesine dikkat etmeniz gerektiğini unutmamlısınız.Bu sebeple de diş tellerine alışmaya başlayıncaya kadar daha yumuşak gıdalarla başlamak iyi olabilir.
 3. Bazı dişler, genellikle ön dişler, basınca duyarlı ve hassas olabilir. Çoğu hasta, ilk sekiz saat boyunca yavaş yavaş ortadan kaybolacak rahatsızlık duyabilir. Ancak bu diş teline adapte olunan süreç için oldukça normaldir.
 4. Sakız, macun ya da bunun gibi yapışkan besinler tüketilmemelidir. Diş teli takılı olduğu süre boyunca dişlere ve diş teline zarar verebilecek besinlerden uzak durulmalıdır. Bunlara kola gibi asitli içecekler de dahildir.
 5. Diş teli takılı olduğu süre boyunca düzenli olarak diş kontrollerine gidilmesi gerekmektedir. Bu randevuların aksatılması diş teli süresinin uzamasına yol açabilir. Bu sebeple de randevuların aksatılmaması gerekir.
 6. Diş ve diş eti temizliği, diş teli mevcutken daha önemlidir. Bu sebeple de günde en az 2 defa özel diş fırçası ile dişler düzenli olarak temizlenmelidir.

Diş Teli Tedavi Süreci

İlk olarak ortodonti tedavi aşamasına başlamadan önce ortodonti uzmanından randevu alınır. Ardından hastanın muayenesi yapılır. Daha sonra ise uzman ağız içini detaylı olarak muayene eder ve hastaya ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgileri aktarır. Daha sonra hastaya uygulanacak olarak tedavide neler yapılacağı ve sürecin nasıl ilerleyeceği konuşulur.

Hazırlık Aşaması

 • Hazırlık aşaması diş teli için oldukça önemlidir. Ortodontik tedaviye başlamadan önce ağız hijyenin sağlanması gerekir. Çürük dişler varsa tedavisinin yapılması önemlidir.
 • Diş eti sorunları söz konusu ise diş etinin sağlıklı hale getirilmesi gerekir.
 • Planlama yapabilmek için gerekli ölçümleme ve analizler yapılır.
 • Tedavinin daha hızlı planlanması için eksiksiz şekilde panoramik ve sedalometrik röntgen filmlerinin çekilmesi gerekir.
 • Tedaviden önce ve sonra tedaviye destek olacak olan; yüz, ağız ve dişlerinizin fotoğraflarının çekilmesi önemlidir.

Diş Teli, Teşhis ve Planlama

Ortodonti uzmanı bütün bu ölçümleme ve analizler neticesinde tanı ve sonrasında bu teşhise göre en uygun tedavi sürecini planlar. Hastanın ağız ve diş yapısına göre her bireyin diş teli tedavi süreci farklıdır. Hasta ve doktorun kararına göre en uygun tedaviler arasında bir tercih yapılır. Örnek olarak hastanın diş telinin şeffaf olmasına karar verdiği durumlarda süre ve tedavi planı değişebilir.

Çeşitli ortodontik tedavilerde diş çekimi gerekebilir. Ortodonti uzmanı şayet gerekli görürse diş çekimi yapabilir. Her hastanın dişinin çekilmesine gerek yoktur. Ortodontik tedavilerde diş çekimi, yer kazanma gerekliyse yapılır. Bu yöntem komşu dişlerin bu bölgeye hareketini engellemek ve istenmeyen diş hareketlerini sonlandırmak için yapılır. Tedavi bittikten sonra kesinlikle dişler arasında boşluk kalması söz konusu değildir.

Şayet ileri derecede ortodontik bozukluğu söz konusu ise ve çene önde ya da geride ise yine bozukluğun şiddetine göre ortognatik cerrahi uygulanması gerekebilir. Ortodontik tedavi, çene bozukluğunu tek başına tedavi edemediği süreçlerde; ağızda braketler takılı ve tedavi sırasında çene operasyonları yapılabilir.

Diş Telleri Dişleri Nasıl Düzeltir?

Diş teli (ortodonti) tedavisi, çapraşık dişlerin düzeltilmesi için uygulanır. Bu işlem sırasında dişler çene kemiğinde yüzen kayıklar gibi düşünülebilir. Ortodontik tedavi ise dişlere fizyolojik bir kuvvet uygulayarak, düzensiz dişleri sıralar. Uygulanan bu kuvvet, dişlere zarar vermez. Sağlıklı şekilde uygulanan kuvvet sayesinde dişlerin etrafında yer alan hücreler değişir. Kemik yönünde kemik yıkıcı hücreler birikmeye başlar. Bu sayede hareketin aksi yönünde kemik yapıcı hücreler birikmeye başlar, bu sayede hücreler birleşir ve diğer tarafta kemik oluşturmaya başlar. Bu sayede dişler hareket etmeye başlar. Ortodontik tedavi süresince dişler sallanır. Bu durum oldukça doğaldır. Dişlerin hareket etmeye başladığı dönemde, sert gıdalardan uzak durulması oldukça önemlidir.

Braket nedir?

Braket; seramik, safir, sert plastik ve metal gibi malzemelerden üretilebilmektedir. Seramik, safir ve metal braketler teknik açıdan aynı özelliklere sahip olsalar da sert plastik biraz daha az kullanılır. Seramik ve safir dişe metal kadar dayanıklı yapışma sağlayamaz. Bu sebeple de oldukça dikkatli kullanılmaları gerekmektedir.  Seramik braketlerde ağız hijyeni daha çok önem kazanır. Fırçalama yetersiz ise braket çevresinde biriken tartarlar ark telinin braket içerisinde kaymasını zorlaştırır. Bu da tedavi süresinin uzamasına yol açar.

Diş Teli Tedavisinde Ağrı Olur mu?

İlk olarak şunu belirtmeliyiz ki, diş telinin takılması sırasında kesinlikle herhangi bir ağrı olmamaktadır. Yani ortodontik tedavi başlarken, telin takımı sırasında büyük ağrılar ya da diş etinizle ilgili problemler yaşayacağınızı düşünüyorsanız bu gibi soruları aklınızdan çıkartabilirsiniz.

Ancak ortodonti tedavisinin devamında haliyle her tedavide olduğu gibi ufak tefek ağrı ya da sızı durumları görülmesi de oldukça doğaldır. Bu ağrı durumları genellikle tedavinin başlangıcınca yaşanmakta ve ilk 3 ila 10 gün arasında hastayı ufaktan rahatsız etmektedir. Bu süreyi 1 ila 2 hafta arasında diye belirtip kesinlik oluşturmamız da mümkündür tabi ancak buna ‘’alışma süreci’’ denildiğini de ayrıca belirtmeliyiz. Dişlerinizin takılan tele göre hareket edebilmesi için belli bir kuvvet uygulanmasından ötürü, o alışma süreci boyunca baskılar hissedip ufak ağrılara maruz kalmanız da mümkündür. Ortodontik tedavi boyunca özellikle alışma süreci diye tabir ettiğimiz bu zaman diliminde ağrıdan kastımızın da hassasiyet olduğunu, yani şiddetli ağrılar olmadığını da belirtmekte fayda var. Tabi bu süreç için doktorunuzun size ağız gargarası ya da ağrı kesici verip bu süreci rahatlıkla atlatmanızı sağlayacağını da unutmamalısınız.

Ortodonti Tedavisi Süresince Ağrılarım Devam Edecek mi?

Bu tarz hassasiyetlerin özellikle ilk 10 günde görülmesi muhtemeldir. Ancak onun dışında dişlerinizin bakımını aksatmanız ya da yanlış besinleri tüketmenizle de ufak ağrıların yaşanabileceğini belirtebiliriz. Özellikle sert ve yapışkan yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğini unutmamalı aynı zamanda da düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalamalısınız. Bunların yanı sıra, diş hekiminizin bazı durumlarda telinizin ayarlarıyla oynama durumu da olabilmektedir. Ortodonti tedavilerinde olağan bir durum olan bu gibi anlarda yine aynı şekilde ağrılar oluşabilmekte ancak kısa sürede rahatlayacağınıza da emin olabilirsiniz. Ayrıca ortodonti tedaviniz sürecinde diğer aparatları takmayı ve diş telini çıkardıktan sonra dahi gece plağınızı ihmal etmemeyi unutmayın.

Ortodontik tedavi boyunca oluşabilecek ağrılar sadece dişlerinizde ya da diş etlerinizde değil, aynı zamanda yanak içinde ve dudağınızda da görülebilmektedir. Ancak bu gibi ağrıların ya da sızıların uzun süreli olmayacağını ve kısa sürede yok olacağınızı da bilmenizde yarar vardır. Bu gibi durumlarda telaşa kapılmanıza gerek olmadığını belirtebiliriz. Ortodonti tedaviniz sürecinde ağrı yaşamamanız için özellikle ağız hijyeninize oldukça önem vermeli, doktorunuzun tavsiyelerini uygulamaktan kaçınmamalısınız.

Diş Teli Fiyatları Aralığı Ne Kadar?

Diş teli fiyatlarının hastadan hastaya ve doktordan doktora değişim gösterebileceğini unutmayın. Ortalama bir fiyat aralığı vermek gerekirse de 1.000 dolar ile 5.000 dolar arasında ücret ödemeniz gerekecektir. Ancak tedavi sürecinin uzun olmasından kaynaklı taksit şansınızın olduğunu da unutmayın.

Bu konuda epey soru gelmekte ve bu sorulara net bir cevabın internet üzerinde verilemediği görülmektedir. Ancak aklınızda şu an itibariyle bir şeyler oluşması için size en azından o aralığı belirtmemiz mümkün. Şöyle ki, hem dişin yapısına hem tedavi sürecinin uzunluğuna hem de bu işlemi yaptıracağınız kliniğe göre fiyatlar değişim göstermektedir.

Protez tedavilerinin ortodontik tedavi açısından ‘’zaman’’ kazancı mevcuttur. Yani neden ortodonti üzerinden işlem yapmayıp protez yaptırıyor bu insanlar diye soranlar oluyorsa ki oluyor, özellikle zamandan kazancın bunda etkisini bilmeniz gerekmektedir. Ancak ortodontik tedavinin kendi dişlerinizin düzeltilip daha güzel ve doğal bir gülümseme kazanmanız açısından çok daha doğru bir tedavi şekli olduğu unutulmamalıdır.

Aynı zamanda zamana yayıldığı için de ödemelerinizi taksitlere böldürerek ekonomik anlamda da daha rahat bir süreçten geçebileceğinizi de bilmenizde fayda vardır.

Diş Telleri Varken Dişler Fırçalanabilir mi?

Ortodontik tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için ağız hijyeni büyük önem taşımaktadır. Ortodontik tedavi gören bireylerin ağız hijyenine dikkat etmesi ve diş teli temizliğini ön planda tutması gerekmektedir. Diş teli temizliği; diş çürüklerinin, diş eti iltihaplarının ve meydana gelebilecek diğer sorunların risklerini engeller. Bu sebeple de hastalar sürekli yanlarında diş macunu ve diş fırçası bulundurmalıdır. Dilerseniz “Diş teli takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler” adlı konumuzu da okuyabilir detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Diş teli olan bireylerin her gün, düzenli olarak diş fırçalaması gerekir. Temizlenmeyen dişlerdeki bakteriler, braketlerin çevresine yerleşir ve aralarında birikerek diş taşlarının oluşmasına yol açar. Diş taşları da diş ve diş eti sorunlarının oluşmasına yol açar. Bu sebeple de diş taşları ve plaklar meydana geldikten sonra temizlenmesi daha da zorlaşır.

Diş Teli Varken Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Diş teli tedavisi gören hastalar, diş tellerine zarar vermemek adına farklı bir fırça kullanılır. Bu fırçanın özelliği ise yumuşak uçlu, küçük başlı ve düz diş fırçası olmasıdır. Elektrikli (sarjlı) diş fırçaları da orta hızda kullanıldığında diş telleri için güvenlidir. Yalnızca fırçanın sert bölümlerinin braketlere çarpmamasına dikkat edilmelidir. Günde en az 2-3 kez diş fırçalanması oldukça önemlidir. En azından sabah ve yatmadan önce yemeklerden sonra dişler mutlaka her gün fırçalanmalıdır. Kullanılan normal diş fırçaları dışında ise, diş aralarına ulaşabilmek için arayüz fırçaları tercih edilmelidir.

Diş Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılmalıdır?

Arayüz fırçası braketlerin arasını temizlemek için kullanılan diş fırçalarıdır. Yemeklerden sonra normal diş fırçalamasının ardından arayüz fırçaları kullanılır.

Diş Tellerinin Temizliği İçin Diş Fırçası Haricinde Neler Kullanılır?

Diş telini temizlemek için fırçalamanın dışında farklı yardımcı yöntemler de kullanılabilir. İlk olarak diş macunu kullanırken dişleri güçlendirip koruması için fluoridli olmasına dikkat edilmelidir. Bunun dışında ise fluoridli ağız bakım suları da kullanılmalıdır. Günde en az bir defa veya en azından iki günde bir diş ipi kullanımı gerekmektedir. Braketlerde kullanmak için özel olarak üretilmiş olan ve tek ucu sertleştirilmiş diş ipleri mevcuttur.

Diş Telimin Doğru Temizlendiğinden Nasıl Emin Olabilirim?

Diş telinin daha doğru ve etkin şekilde nasıl temizleneceği, ortodonti uzmanı tarafından hastaya bildirilmektedir. Braket takılı olan dişlerin temizlenmesi, normal dişlerin temizlenmesinden biraz daha zahmetli olsa da sonuçları hastayı oldukça mutlu edecektir.

Şeffaf Görünmez Diş Teli

Görünmez diş teli yani diğer bir adı ile şeffaf diş teli çoğunlukla şeffaf plak uygulamaları olsa da esasında 3 çeşit görünmez diş teli mevcuttur. Şeffaf diş teli şeklinde ifade edilen ve metal diş tellerine göre daha estetik olduğu için tercih edilen bu tellerin çeşitleri ise:

 • Lingual ortodonti
 • Şeffaf plak
 • Şeffaf braket

Şeffaf Diş Teli Çeşitleri Arasındaki Farklar

Şeffaf diş teli çeşitleri kullanılan malzemeye göre değişir. Tedavi süreci, tedavi konforu gibi bir çok konu için de tercih edilen şeffaf diş teli çeşidi de farklılık gösterir.

Lingual Ortodonti

Lingual Ortodonti; diş telinin dış kısmına değil, dile bakan iç tarafına uygulanmasıyla tamamlanan ortodonti tedavisi olarak tanımlanır. Diş teli, dişlerin iç kısmındadır. Bu sebeple de dışarıdan bakıldığında tel herhangi bir şekilde belli olmaz. Bu durum lingual ortodontinin en büyük faydası olarak karşımıza çıkar. Bu faktörlerin dışında lingual ortodontinin bazı dezavantajları da mevcuttur.

Bu dezavantajlarından ilki dilde ciddi anlamda şikayetlere sebep olması ve hayat kalitesini düşürmesidir.

İkinci dezavantajı ise tedavi süresini normal diş teline göre daha fazla uzatmasıdır. Örnek olarak normal diş telleri ile bir senede tamamlanacak ve tedavisi bitecek bir hastada, lingual ortodonti ile 1,5 senede tamamlanacaktır. Üçüncü ve son dezavantajı ise normal diş telinden maliyet açısından çok daha yüksek olmasıdır.


BİLGİ AL!