Diş implantlarını, şekil olarak vidalara benzer yapay diş kökleri olarak düşünebilirsiniz. Diş implantları çene kemiğinize yerleştirildiğinde doğal kemiğinizle birleşirler. Kron adı verilen bir veya daha fazla yapay dişi desteklemek için sağlam bir temel haline gelirler.

Kronlarınızı tutmak ve desteklemek için diş implantının üstüne abutment olarak bilinen bir konektör yerleştirilir. Kronlar, doğal dişlerinize ve ağzınıza uyacak şekilde özel olarak üretilmiştir.

Modern diş implantları 30 yılı aşkın süredir başarıyla kullanılmaktadır. Yedek dişleri desteklemek için mevcut en güçlü cihazlardır ve daha da iyisi, bu yeni dişlerin doğal olarak hissedilmesine, görünmesine ve işlev görmesine izin verir.

Eğitimli ve deneyimli bir diş hekimi tarafından yapıldığında, diş implantı cerrahisi diş hekimliğindeki en güvenli ve en öngörülebilir işlemlerden biridir.

Diş İmplantı Nedir?

Diş İmplantı Nedir?

Dental implantı İlk Kez Ne Zaman Gelişirildi?

  • Antik diş implantları, bir Maya kadının çenesine diş benzeri kabuk parçalarının dövüldüğü MS 600 yıllarına kadar uzanmaktadır.
  • Diş implantları, doğal kemiği koruyan ve aslında kemik büyümesini uyarmaya yardımcı olan tek diş restorasyon seçeneğidir.
  • 1951’de, diş implantlarını başarıyla yerleştiren küçük bir grup diş hekimi, implantoloji uygulaması hakkındaki bilgilerini paylaşmak için AAID’yi   AAID, implant diş hekimliğini ilerletmeye adanmış dünyadaki ilk profesyonel organizasyondur.
  • 1952’de İsveçli ortopedi cerrahı PI Branemark, titanyumun doğal olarak kemikle birleştiğini keşfetti ve sonunda araştırma odağını diz ve kalçadan ağza çevirdi.

Diş İmplantından Kimler Yararlanabilir?

Diş implantları, ister dişsiz doğmuş olun, ister yaralanma, enfeksiyon veya çürük nedeniyle dişlerinizi çektirmek zorunda kalmış olun, her yaştan yetişkin için akıllıca bir seçim olabilir. Yüz büyümesi ve gelişimi tamamlandıktan sonra ergenler için de iyi bir seçenektir. Genellikle kızlarda 16, erkeklerde 18 yaş civarında uygulanır.

Diş İmplantı Nedir?

Diş İmplantı Nedir?

Diş İmplantlarının Avantajları

diş implantlarının dört önemli avantajı şöyledir:

Diş implantları sağlıklı, doğal dişler gibi hisseder, görünür, fit ve işlev görür. O kadar rahatlar ki, onları düşünmek zorunda değilsiniz. Tıpkı doğal dişlerinizi yaptığınız gibi fırçalar ve diş ipi kullanırsınız. Temizlik için çıkarmaya gerek yoktur. Ayrıca doğal yüz şeklinizi ve gülümsemenizi korumanıza yardımcı olurlar.

Uygun şekilde bakılan diş implantları onlarca yıl dayanabilir. Belirli tipte diş köprüleri ve protezler dahil olmak üzere diğer birçok seçeneğin her 5 ila 10 yılda bir değiştirilmesi gerekebilir ve bu da daha önemli bir zaman ve para yatırımı gerektirebilir.

Diş implantlarınız güvende olacak, böylece konuşurken, yemek yerken veya güldüğünüzde kaymaz veya tıklanmaz. Ayrıca konuşmanızın daha doğal olduğunu göreceksiniz. Diş implantları ile sevdiğiniz şeyleri yemek, söylemek istediklerinizi söylemek, istediğiniz kadar aktif olmak ve geniş bir şekilde gülümsemek için gönül rahatlığı yaşayacaksınız.

Bir veya daha fazla dişi kaybettikten sonra ağzınızda boşluk bırakmak çene kemiğinin bozulması gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Diş implantları, aslında kemik büyümesini uyarmaya ve kemik kaybını önlemeye yardımcı olan tek diş değiştirme seçeneğidir. Dişi kaybettikten sonra mümkün olan en kısa sürede implant yaptırmak, bölgedeki kemik kaybını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, diş implantları köprüleri tutturmak veya kısmi protezleri takmak için bitişik dişlerin taşlanmasını gerektirmez.

Diş İmplantı Fiyatları

Özellikle uzun vadeli maliyet ve yaşam kalitesini hesaba kattığınızda, diğer diş protez seçenekleriyle karşılaştırıldığında diş implantlarının ne kadar uygun olduğuna şaşırabilirsiniz.

Toplam maliyet, kaç dişin değiştirilmesi gerektiği ve nerede bulundukları, implantların sayısı, türü ve ağzınızı implantlara hazırlamak için herhangi bir ek prosedür gerekip gerekmediği gibi birkaç farklı işleme bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir