Diş Eti Hastalıkları Oluşumu ve Belirtileri

Diş eti hastalıkları, birçok soruna sebep olan temel nedenler olarak karşımıza çıkıyor. Basit bir diş çürüğü, genel sağlığın bozulmasına yol açabiliyor. Diş eti hastalıkları, genellikle günde 2 kez dişlerimizi fırçalamamız, diş ipi kullanmamız, gargara ile bu hijyeni sabitlememiz ve bu alışkanlıklarımızı her gün gerçekleştirmemiz sonucunda çok kolay bir şekilde engellenebilir. Ancak çeşitli durumlarda ağız bakımını aksatmamız ya da genetik olarak diş eti hastalıklarına yatkın olmamız sebebiyle de bu sorunlarla karşılaşabiliyoruz.

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Oluşur ?

Diş Eti Hastalıkları, dişlerimizi düzgün temizlenmediğimizde, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretmesi sonucu oluşur. Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve dişeti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar.

Bakteri plağının içinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli gıdaları parçalayarak asit üretirler. Ve bu asit, dişi küçük bir bölgeden başlayıp giderek büyüyen bir şekilde çürütür. Daha ileri safhalarda tedavi kaçınılmaz olabilir.

Diş eti iltihabının belirtileri nelerdir?

Diş eti iltihabının ilk belirtisi olarak diş etindeki kanamaları fark edebilirsiniz. Diş etlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile kendini daha da belli eder. Diş eti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazladır.
Öncelikle şunu hatırlatmamız gerekiyor; Sağlıklı diş eti açık pembe renkte olur. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış şekildedir ve portakal kabuğuna benzer parlak – pütürlü bir görünümü vardır.

Diş eti iltihabınız olduğunu nasıl anlarız?

– Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi diş eti kanamasıdır. Sağlıklı diş eti kanamaz.
– Diş etlerinizde şişmeler, kızarmalar oluyorsa,
– Diş etlerinizde çekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeylerinde oluşan hassasiyet oluşuyorsa,
– Diş eti kenarlarınızda veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak oluşan siyah alanlar görülüyorsa,
– Diş ile dişe eti arasından iltihap geliyorsa,
– Dişlerde sallanmalar, uzamalar ve dişler arasında açılmalar oluyorsa,
Ağızda sürekli bir kötü koku ve kötü tat hissi var ise dikkatli olmalısınız. Aksi halde diş kayıpları meydana gelebilir ya da daha ciddi sağlık sorunları meydana çıkabilir. Basit bir tedavi ile geçebilecek diş eti iltihaplanmaları, tedavi edilmediğinde diş eti çekilmesine, diş çürümesine ya da diş kaybına yol açabilir.

SERT MEYVE YERKEN DİŞİM KANIYOR NE YAPMALIYIM ?

Diş eti hastalıkları için, diş bakımı çok önemlidir. Diş bakımını aksattığınızda diş ve diş etleri arasında oluşan plakalar sebebiyle, sert meyve yerken bu kanamaları görebilirsiniz. Basit bir diş temizliği bile bu kanamaları durdurabilecek tedavilerden olabilir.BİLGİ AL!