Çocuğunuzun rahatı en büyük endişenizdir ve ağız hijyeni, genel sağlıklarının önemli bir parçasıdır. Uykuda çocuk diş tedavisi izmir de çocuğunuzun dişlerinin ve diş etlerinin bakımı sizinle başlar. Çocuk diş tedavisi İzmir de çocukları ömür boyu mükemmel ağız hijyeni için doğru yola sevk edebilirseniz büyüdüklerinde kendi dişlerine nasıl bakmaları gerektiğini de öğrenmiş olacaklardır.

Bebeklerde Ağız Hijyeni

Bebekler tüm dişleriyle doğarlar, fakat siz onları göremezsiniz çünkü diş etlerinde gizlidir. Bebek dişleri yaklaşık 6. aydan itibaren diş etlerinden görünmeye başlar, ancak bebekler için ilk diş çıkmadan önce bile iyi bir ağız bakımına başlamak gerekir. Unutmamak gerekiyor ki sağlıklı diş etlerinden sağlıklı dişler çıkar.

Bebeğinizin diş etlerini emzirdikten sonra yumuşak bir bezle silin. Bu, diş çürümesine neden olabilecek bakterilerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Sürmeye başladıktan sonra, günde iki kez florürlü diş macunu ile bir pirinç tanesi büyüklüğünden daha fazla olmayan miktarda diş macunu ile yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalayın.

Biberonun diş çürümesini önlemek için çocuğunuz içmeyi bitirdikten sonra şişeyi çıkarın. Biberon çürüğü, bebekler biberonlardan uzun süre süt, mama veya meyve suyu içtiğinde veya biberonla uykuya daldığında meydana gelebilir.

Çocuğunuzun ilk diş muayenesini ilk doğum gününden önce veya ilk bebek dişi görünür olduktan sonra planlayın.

Çocuklar İçin Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Çocuklar İçin Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Çocuklar İçin Ağız Hijyeni

Çocuklar büyüdükçe ağız hijyeni alışkanlıkları da onlarla birlikte gelişmelidir. Bebek dişleri 6 yaş civarında dökülmeye başlar; bu kalıcı veya yetişkin dişlerin gelmeye başladığı zamandır. Süt dişleri arasındaki boşluklar normaldir. Kalıcı dişlere yer açarlar. Kalıcı dişlerin çoğu 13 yaşında çıkar.

Çocuklar İçin En İyi Ağız Hijyeninin Oluşturulması

3 yaşından itibaren çocuğunuzun dişlerinin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Bezelye büyüklüğünde bir miktar florürlü diş macunu kullanın ve çocuğunuzun fırçaladıktan sonra tükürmesini sağlayın.
  • Çocuğunuzun günde iki kez en az 2 dakika fırçaladığından emin olun.
  • Dişler çıkar çıkmaz, hatta iyi alışkanlıklar edinmeye yardımcı olmak için daha erken diş ipi kullanmaya başlayın.
  • Çocuğunuzun fırçalamasına ve diş ipi kullanmasına yardımcı olun ve arka dişlerine dikkat etmesini hatırlatın.
  • Her 6 ayda bir diş hekimini ziyaret edin.
Çocuklar İçin Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Çocuklar İçin Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Çocuklar büyüdükçe ve kalıcı dişlerinin daha fazla gelmesiyle birlikte, dişleri ve diş etlerini sağlıklı tutmak için sıkı bir günlük diş hijyeni rutini gerekir. Bununla birlikte, gençlerin ağız bakımlarıyla ilgilenmelerini sağlamak zor olabilir.

Küçük yaştaki çocuklar görünüşlerinin daha fazla farkına vardıkça, onlara iyi ağız bakımının daha iyi görünmelerine ve hissetmelerine yardımcı olabileceğini hatırlatmak yardımcı olabilir.

Çocuğunuza günde iki kez florürlü diş macunu ile tam iki dakika diş fırçalamasını hatırlatın, bu sadece çürüklerle savaşmak ve dişleri güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda daha büyük çocuklara taze nefes alma konusunda güven verir. Elektrikli diş fırçası, genç yaştaki çocuklar için fırçalamayı daha eğlenceli hale getirebilir.

Diş ipi kullanmak bu noktada son derece önemlidir çünkü kalıcı dişlerin çoğu çıkmıştır ve aralarını temizlemek çürüklerin önlenmesine ve ağızlarının taze kalmasına yardımcı olacaktır.

Spor yapan çocukları dişlerini yaralanmalardan korumak için ağızlık takmaya teşvik edin.

Diş teli takan çocukların, diş telleri çıkarıldığında dişlerde beyaz lekelerden kaçınmak için bir elektrikli fırça ve diş ipi kullandıklarından emin olun.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Canlı Destek
1
Hasta Danışmanınız Online!
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?