Zirkonyum Diş, klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısı olan gri metalin yerine kullanılan beyaz bir alaşımdır. Daha çok estetik amaçlı olarak, beyazlatma gibi metotlarla sonuca ulaşılamayan ileri derecedeki renkleşmelerde, kalıtsal yapı renkleşmelerin tedavisinde, ortodontik tedavinin tercih edilmediği diastema gibi ayrık veya az çapraşık, dönük dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında, arka grup dişlerde köprü veya kaplama olarak, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini düzenlemekte kullanılabilir.

Zirkonyumun üç önemli noktası;

 • Dayanıklılık: zirkonyum kronları diğer kron tiplerinden daha uzun süre dayanır.
 • Estetik: Bu taçların, diğer dişlerle iyi harmanlanmış, şeffaf bir renkleri vardır.
 • Mevcut dişlere minimum hasar: Minimum hazırlık gereklidir, bu da orijinal dişin daha fazla korunması anlamına gelir. Tacın kaldırılması gerekiyorsa bu yararlıdır.
 • Güçlü, uzun ömürlü ve görsel açıdan çekici bir diş tedavisinde zirkonyumun tercih edilme sebebi budur. Doku fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olmanın yanı sıra hasar veya lekelenme belirtilerini örtmek için idealdirler.

Zirkonyum Dişin Ömrü

Bir taç diş veya diş implantını tamamen örten veya çevreleyen bir diş restorasyonudur. Kronlar dişlerin sağlamlığını veya görünümünü artırmak için kullanılır. Ayrıca, diğer kronlarla hissedebilebilen aşırı sıcak / soğuk hassasiyeti; normalde elektrik iletkenliğinin olmaması nedeniyle ortaya çıkmaz. Zirkonyum dişin tek başına, herhangi bir sebep olmaksızın başarısız olması enderdir, ancak yaşanan tramvalar sonucu tacın kırılması nadir değildir. Kronlar, herhangi bir şekilde çürümezler. Ancak yeterli ağız ve diş bakımının sağlanmadığı durumlarda, zirkonyum altındaki diş çürüyebilir. Kötü bakımlı taç altında bozulma, hastalarda taç erimesinin en yaygın nedenidir. Zayıf hijyen tek sebep değildir. Bir porselen taçın uygun olmayan bir şekilde kullanılması porselenin çatlamasına veya kırılmasına veya metal taban üzerinde kaplanan porselenin parçalanmasına neden olabilir.

Kronların ne kadar uzun süre dayanacağını belirlemek zordur. Başarılı zirkonyum uygulaması, hastanın ağız ve diş bakımına gereken önemi vermesi, zirkonyumları uzun vadede kullanmayı sağlar. Bununla beraber bir zirkonyum dişin ömrünü uzatmak için gereken faktörler ise:

 • Malzeme
 • Konum (arka diş, ön diş)
 • Bir taç için hazırlandığında hasar gören diş sayısı
 • Isırma kuvvetleri
 • Hijyen uygulamaları

Geçmişte kullanılan altın veya paslanmaz çeliğin yerini alan zirkonyumlar, daha beyaz ve yarı saydam diş görünümü oluşturur. Zirkonyum, kozmetik diş hekimliğinde kullanılmaktadır, ancak son zamanlarda tercih edilen diş malzemesi olarak kabul görmüştür. Zirkonyum taçlar ve köprüler ağzın herhangi bir yerinde kullanılabilirler. Zirkonyum kronlar ön dişlerin ısırma basıncına ve aynı zamanda arka dişin sindirim yani çiğneme işlemine dayanabilir. Zirkonyum kronlarının ve köprülerinin görünüşü, doğal dişlere çok yakındır. Zirkonyum kronlar günümüzde diş kronları için tercih edilen malzemelerdendir. Zirkonyum, günlük kullanımda aşınmaya ve yıpranmaya dayanabilen bir maddedir. Zirkonyum taçlara estetik bir noktadan bakıldığında doğal bir diş ile benzerdir ve ışığı yansıtır. Yeni kronlarınız ağzınızın önündeyse ve bu taçın doğal dişlerin yanında görüleceği durumlarda özellikle önemlidir. Porselen, yeni kronlar için kullanılan malzemedir, ancak tam porselen çatlayabilir veya kırılabilir. Zirkonyum ise porselene normal bir diş görünümü verirken ayrıca güçlendirir. Zirkonyum kronlar ışığı normal bir diş gibi geçirebilmeyi sağlar ve ışığı engelleyen diğer metal çekirdeklerin aksine doğal bir görünüm verir.

Zirkonyum Diş Kırılır mı?

Zirkonyum, diş hekimliğinde kullanılan bir kaplamadır. Diş hekimliğinde zirkonyum kullanımı ile metal altyapısına yakın dayanıklılık sağlanır. Diğer malzemelerin yaptığı gibi zirkonyumun dipten yansımamasının nedenleri, dişetlerinin renklenmesine neden olmaz ve korozyona karşı direnç gösterir.

Zirkonyum Dişler Çürür mü?

Oldukça hassas bir işle üretildikleri için, kırpılan diş yüzeyine otururlar. Bu şekilde, zirkonyum porselen diş ile bakterilerin nüfuz edebileceği doğal bir boşluk kalmadığından, çürük oluşmasına izin vermez. Zirkonyum kaplama herhangi bir rahatsızlık hissettirmeyecek şekilde kesilerek çıkarılır. Herhangi bir diş dokusu kaybına neden olmaz.

Zirkonyum Uygulamanın Yaşı Sınırı Var mı?

Hastanın diş bakım alışkanlıkları oturmuş ise ve psikolojik ya da genel olarak tedaviye engel olacak herhangi bir sağlık sorunu yoksa, 18 yaşından itibaren her yaşta uygulanabilir. Tedaviye başlama sınırının 18 olmasının sebebi ise çene kemiklerinin gelişiminin tamamlanmasının beklenmesidir. Zirkonyum diş için üst yaş sınırını ise hastanın genel sağlık durumu belirlemektedir. Şayet tedaviye engel teşkil edebilecek herhangi bir sorun yoksa, hastanın ihtiyaç duyduğu her yaşta zirkonyum tedavisi yapılabilir.

Zirkonyum Diş Eti Çekilmesi

Bu aşamada hastaların bilmesi gereken zirkonyum kaynaklı bir diş eti çekilmesi probleminin meydana gelmesi oldukça düşük bir olasılıktır. Diş çekilmesinin birçok sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerden başlıcaları;

 • Diş taşı ve bakteriler,
 • Yaşın ilerlemesi,
 • Diş gıcırdatma problemleri,
 • Ortodontik sorunlar (diş çapraşıklığı),
 • Diş eti iltihapları,
 • Travmatik ve cerrahi yaralanmalar ile yanlış ve sık kürdan kullanımı,
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Kötü ve düzensiz beslenme,
 • Şeker, kalp hastalıkları işe gebelik, menapoz gibi hormonal değişimlere neden olan durumlar,
 • Doğum kontrol, anti-depresan ve kalp ilaçları, diş eti çekilmesine yol açabilir. Zirkonyum dişlerin diş eti çekilmesine yol açması düşük bir ihtimaldir.

Zirkonyum Dişler Doğal Durur mu?

Zirkonyum kaplamalar, metal çerçeveyle uygulanmaz. Bu sayede de en doğal görünüm elde edilmiş olur. Çünkü zirkonyum kaplamalar, oksit beyaz renkte üretilir. Bu sebeple de doğal dişlerle uyum içindedir ve diğer dişlerle ayırt edilemez.

Zirkonyum Dişler Nerede Kullanılır?

 • Tek diş kuron kaplamalarında
 • Arka diş eksikliklerinde hazırlanan köprülerde
 • İmplant üstü estetik kron – köprü çalışmaları

Zirkonyum yalnızca dişlerde değil, kalça eklem protezlerinde de kullanılır. Tıp alanında oldukça başarılı şekilde uygulanan zirkonyum kaplamalar, herhangi bir zarara ya da vücutta alerjik reaksiyona yol açmaz. Zirkonyum, yüksek ısılara, darbelere dayanıklı, hafif, ısı ve elektrik iletmeyen, ışık geçirebilen bir elementtir.  Bununla beraber ağızda tad bozukluğuna, dişeti sorunlarına ve ağız kokusuna yol açmaz.  Zirkonyum oksit ortalama olarak 20 senedir tıp uygulamalarında kullanılmaktadır. Oldukça güvenilir ve başarı oranı yüksek şekilde diş hekimliğinde başvurulan bir yöntemdir.

Zirkonyum Alt Yapılı Porselen Diş Kaplama

Klasik porselen diş tedavilerinde, porselenin altında metal bir altyapı bulunmaktadır. Metal rengini kapatmak için kullanılan madde daha mat (opaker) ve yapay bir görünüm ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple de zirkonyum altyapılı porselen tedavilerinde ışık geçirgenliği ve şeffaflığı ön dişlerde ve küçük azı dişlerinde estetik olarak oldukça oldukça etkili ve verimli olmaktadır.  Metal alt yapısı olan tedavilerde diş etlerinin kenarında koyu gri bir halka meydana gelir. Diş etinde ortaya çıkan bu renk değişimi kişinin gülüş estetiği olumsuz etkiler. Bunun dışında sağlıksız bir diş eti görünümüne yol açar. Metal altyapının yerine geçen zirkonyum tedavisi ile diş eti kenarında meydana gelen renk farklılığı önlenmektedir. Bunun dışında zirkonyumun diğer önemli bir özelliği ise kanal tedavisi ardından meydana gelen koyu renkteki dişlerin rengini yansıtmamasıdır. Bu sayede kanal tedavisi ardından madde kaybı fazla ve rengi değişmiş dişlerin estetik olarak çözümlenmesi de zirkonyum restorasyonlar ile sağlanabilmektedir.

Kaplamalar diş eti kenarında açılmalara yol açılıyorsa, çekilmeler meydana geliyorsa ya da gri halkalı renk değişimleri ortaya çıkıyor ise metal altyapı yerine zirkonyum diş yöntemlerine başvurulmalıdır. Bunun dışında yapılmış olan kaplama ya da köprüler ön bölge ve küçük azı dişlerin estetiğini kötü etkileyebilir. Bu durumda da metal porselen yerine doğal dişlerin görünümüne en yakın olan zirkonyum diş tedavisi tercih edilmelidir.


BİLGİ AL!